Єдність естетичного та трудового виховання у процесі навчання писанкарству дітей

Рефераты, курсовые, дипломные, контрольные (предпросмотр)

Тип: Реферат. Файл: Word (.doc) в архиве zip. Язык: Украинский. Категория: Педагогика
Адрес этого реферата http://referat.repetitor.ua/?essayId=10448 или
Загрузить
В режиме предпросмотра не отображаются таблицы, графики и иллюстрации. Для получения полной версии нажмите кнопку «Загрузить». Рефераты, контрольные, дипломные, курсовые работы предоставляются в ознакомительных целях, не для плагиата.
Страница 1 из 2 [Всего 2 записей]1 2 »

У джерела народної творчості, зокрема у писанкове мистецтво, його творці вкладали життєву мудрість, народне розуміння краси, щедрість художнього обдарування, безпосередність сприйняття оточуючого світу. Це той багаж, творче засвоєння якого забезпечує успішний розвиток народного мистецтва - справді здорового, розрахованого на довговічність життя.

Правдивість старої легенди доводить: наш народ доти буде процвітати, допоки українські жінки писатимуть писанки. Мистецтву писанки, як і вишивки вчаться з дитинства. Саме тому заняття з писанкарства можуть бути впроваджені в практику школи з початкових класів.

Ознайомлення з таким видом народних художніх ремесел, як писанкарство починається з порівняння і зіставлення його з іншими видами ( вишивання, ткацтво, килимарство, різьба по дереву, гончарство) які сягають своїм корінням у глибину віків і характеризують духовний світ стародавнього й сучасного населення України. Наприклад, специфіка орнаментальних композицій на писанці та у вишивці зумовлена, насамперед, характером предмета, матеріалу, форми, техніки та способу виконання.

За допомогою зіставлення і порівняння визначено місце писанки в системі інших видів мистецтва і зроблено висновок, що вона є виявом мініатюрного живопису.

Сьогодні відновлення і збереження місцевих традицій народних художніх ремесел являє собою велику проблему, яку необхідно розв'язувати в комплексі , підключивши в першу чергу заклади народної освіти. Тому надзвичайно важливо використовувати уроки трудового навчання у початкових класах для опанування учнями різних традиційних видів художньої обробки матеріалів, виготовлення ними суспільне корисних художньо-ужиткових виробів.

Дослідження з педагогічної психології тісно взаємопов'язані з загальною й дитячою психологією, що представляє собою важливі умови для побудови науково обгрунтованої системи навчання, особливого виду народного мистецтва - писанкарства. Розробка цілей, змісту, принципів, методів і організації навчання та виховання відбувається з опорою на навчання - дидактику ( від неудосконалених форм до більш удосконалених, від простих вправ до більш складних завдань) і теорію виховання.

КОНСПЕКТ УРОКУ З ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ

Тема. Оздоблення яйця мозаїкою з бісеру.

Мета. Ознайомити учнів з поняттям "мозаїка". Розповісти про звичаї та обряди святкування Великодня, навчити оздоблювати яйце мозаїкою з бісеру, гармонійно підбирати кольори, розвивати уяву, фантазію, виховувати старанність, акуратність, любов і повагу до праці, до народних традицій.

Обладнання: дерев'яне яйце, бісер, олівець, мисочки для бісеру, пластилін, рушник, кошик з писанками.

Хід уроку

І.Організаційна частина

а) підготовка робочих місць учнів (на перерві)

б) організація учнів до роботи.

- Добрий день! В добрий час.

Рада, діти, бачить вас.

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть лиш дівчата,

А за ними - і хлоп'ята.

- Сядьте всі рівненько і дуже уважно мене слухайте.

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Великий день нас на гостини просить,

Малює сонце полотно небес,

І крашанку, як усмішку підносить

Христос воскрес!

- Діти, чи знаєте ви, про який великий день це віршик?

- А чому цей день так називають?

- Як у нас святкують Великдень?

- А хто найголовніший у великодньому кошику? (писанка).

- А чи знаєте ви, як роблять писанки?

(Вчитель кладе на застелений вишитим рушником стіл кошик з писанками, крашанками, яйцями, оздобленими бісером).

- Сьогодні ми навчимося оздоблювати яйце дуже цікавим способом - мозаїкою з бісеру.

(на дошці - "Словничок-помічничок")

- Прочитаємо всі разом

Мозаїка - викладання зображення дрібними частинками матеріалу: кусочками скла, керамічної плитки, пластмаси, камінцями, кусочками паперу. Насінням, соломкою, бісером.

ІІІ. Виклад нового матеріалу

1. Розповідь учителя.

Без писанки не обходиться жоден Великдень. Як символ христового Воскресіння. Її освячують в церкві разом із Паскою. Ставлять на святковому столі. Як найдорожчу пам'ятку брали з собою писанку українці, вирушаючи в далекі краї. Так наша писанка стала відома в цьому світі. В Канаді навіть є пам'ятник писанці, а в нашому місті Коломиї - музей писанки.

Писанка - найкращий подарунок рідним до Великодніх свят. Ось вирішила своїми руками зробити писанки для рідних.

2.Слухання вірша.

Гарна писанка у мене

Мабуть, кращої нема

Мама тільки помагала,

Малювала я сама.

Змалювала диво-пташку,

Вісім хрестиків дрібних,

І малесенькі ялинки,

Й поясочок поміж них.

Хоч не зразу змалювала -

Зіпсувала 5 яєць

Та як шосте закінчила

Тато мовив: "Молодець!"

Я цю писанку, напевно,

Для Іванка залишу

А для мами і для тата

Дві ще кращі напишу.

Звичай фарбувати яйця - дуже давній, спочатку яйце фарбували в один колір (тепер їх називають галунками, крашанками) і потім люди навчилися малювати на них різний орнамент. Так виникла писанка.

В наш час яйце не тільки розфарбовують, а й оздоблюють різними способами: аплікацією з паперу, з тканини, з соломки, мозаїкою з бісеру (демонстрація зразків). Це дуже цікаві техніки, сьогодні ми опануємо одну з них.

ІV. Демонстрація та аналіз зразка виробу.

1.Показа готового зразка.

- У мене в руках - готове оздоблене яйце. Уважно розгляньте його.

2.Аналіз виробу.

- З допомогою чого, бісер прикріплено до яйця? (пластиліну).

- Як прикріплюємо бісер? (дірочкою догори)

- Які кольори я використала для зразка?

V. Попереднє планування технологічного процесу.

- Діти, а тепер погляньте на дошку. Перед вами план виконання роботи. Давайте разом прочитаємо його.

1.Наносимо на поверхню яйця тонкий шар пластиліну.

2.Простим олівцем на пластилін наносимо контури орнаменту.

VІІ. Інструктаж по виконанню технологічних операцій.

- А зараз ще раз уважно послухайте, як виготовити таке Великоднє диво.

Спочатку беремо пластилін темного кольору (чорний, коричневий) і добре розминаємо його в руках. Беремо дерев'яне яйце, наносимо на нього тонкий шар пластиліну, акуратно розгладжуємо поверхню. Беремо тонко заструганий простий олівець і наносимо контури орнаменту. Орнамент може бути різноманітний: рослинний (квіти, гілочки верби), геометричний, тваринний, (найкраще птахи), або щось інше - що підкаже вам фантазія.

Щоб працювати було легше, нам потрібно... А що саме потрібно, ви дізнаєтесь, коли розгадаєте запис на дошці.

У цих словах букви помінялись місцями. Допоможіть їм повернутись на місце.

Ярпокдо ан ообумочр лсіто.

Правильно, перш за все нам необхідний порядок на робочому столі. А щоб на наших столах був порядок, бісер різних кольорів ми розкладемо окремо в мисочки, щоб він завжди був під руками і не розкочувався по парті, кольори підбираємо так, щоб орнамент чітко виділявся на фоні Спочатку викладаємо контури орнаменту. Беремо бісеринку, кладемо на проведену олівцем лінію і трошки притискуємо, щоб вона добре закріпилася. Коли контури викладені, заповнюємо середину орнаменту. Залишилося викласти фон і робота завершена.

VІІ. Самостійна практична робота учнів.

1. Інструктаж по техніці безпеки.

- Під час роботи з бісером будьте обережні, щоб намистинки не потрапили у ніс.

2. Використання технологічних операцій учнями.

3. Інструктаж поточний.

4. Фізкультхвилинка.

- А зараз всі встанемо. Давайте пригадаємо веснянку, яку ми вчили на уроці музики.

(спів з рухами).

Всі веснянку співаймо.

Весну-красну вітаймо.

Співаймо, співаймо,

Весну красну вітаймо.

Вийдем, вийдем на горбок,

Заспіваєм гаївок.

Що весна вже воскресла,

Нам Великдень принесла.

Воскресла, воскресла,

Нам Великдень принесла.

5.Контроль за дотриманням техніки безпеки.

VІІІ. Підсумок уроку.

1. Виставка учнівських робіт.

2. Аналіз та оцінка робіт.

- Ви всі дуже добре впоралися з роботою, А кому ви подаруєте свої вироби?

3. Прибирання робочих місць.

КОНСПЕКТ УРОКУ З ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ

Тема. Виготовлення нетрадиційної крапанки.

Мета. Навчити виготовляти нетрадиційну крапанку, ознайомити з особливостями святкування Великодня в нашій місцевості, з легендами і повір'ями, пов'язаними з цим святом і з писанками: розвивати естетичні смаки, виховувати шанобливе ставлення до народних звичаїв, а також акуратність, сторонність, любов до праці.

RSSСтраница 1 из 2 [Всего 2 записей]1 2 »





При любом использовании материалов сайта обязательна гиперссылка на сайт «Репетитор».
Разработка и Дизайн компании Awelan
bigmir)net TOP 100 Rambler's Top100