Вимірювання кутів

Рефераты, курсовые, дипломные, контрольные (предпросмотр)

Тип: Реферат. Файл: Word (.doc) в архиве zip. Язык: Украинский. Категория: Предприятие, промышленность, Математика
Адрес этого реферата http://referat.repetitor.ua/?essayId=9698 или
Загрузить
В режиме предпросмотра не отображаются таблицы, графики и иллюстрации. Для получения полной версии нажмите кнопку «Загрузить». Рефераты, контрольные, дипломные, курсовые работы предоставляются в ознакомительных целях, не для плагиата.

При геодезичному забезпеченні будівельно-монтажних робіт виникає потреба вимірювати і задавати кути в горизонтальній і вертикальній площинах.

Суть вимірювання горизонтального кута полягає ось у чому. Нехай на місцевості є три точки - А, В і С, розташовані на різних висотах (рис.1). Розмістимо над вершиною кута, який вимірюємо, паралельно горизонтальній площині градуйоване коло R, через центр якого проходить прямовисна лінія BB1. Тоді проекції напрямів ВС і ВА, кут між якими вимірюють, перетнуть шкалу кола по поділках с' і а' (відліком). Різниця цих відліків дає шуканий кут

Описану геометричну схему вимірювання горизонтального кута здійснюють кутомірним інструментом, який називається теодолітом; ним вимірюють горизонтальні й вертикальні кути.

Рис. 1. Схема і принципи вимірювання горизонтального кута.

До комплекту теодоліта входять штатив і висок. Теодоліт кріплять до головки штатива за допомогою станового гвинта. За допомогою виска центрують інструмент над точкою. Обертові частини теодоліта мають закріплений гвинт і мікрометричний (навідний) гвинт для повільного і плавного обертання.

Щоб виміряти горизонтальний кут, при нерухомому лімбі 8 обертанням алідади 9 послідовно наводять зорову трубу на точки А і С (рис. 1, 2) і за допомогою відлікового пристрою роблять відліки на лімбі. Різниця відліків дає значення кута , який вимірюють.

Рис. 2. Схема будови теодоліта:

l - зорова труба; 2- вісь обертання труби, 3- підставки; 4 - триніжок, 5 - підйомні гвинти, 6 - штатив; 7 - становий гвинт, 8, 11 - лімби, 9, 10 - алідади.

При інженерно-геодезичних роботах на будівельних майданчиках застосовують теодоліти Т2, Т5, ТІ5, Т30. Після літери цифра означає середню квадратичну похибку, з якою прилад дає змогу вимірювати кути.

Для встановлення теодоліта в робоче положення здійснюють такі перевірки:

- вісь UUl циліндричного рівня алідади горизонтального круга має бути перпендикулярною до осі ІІ1 обертання теодоліта, тобто UU1 II1;

- візирна вісь VV1 зорової труби - перпендикулярною до осі ТТ1 обертання труби, тобто VV1 ТТ1;

- вісь обертання труби ТТ1 - перпендикулярною до осі обертання теодоліта, тобто ТТ1 II1;

- сітка ниток теодоліта має бути встановлена без перекосу.

Теодоліт приводять у робоче положення регулюванням гвинтами і фіксуванням показників рівнів приладу.

Коли зводять будівлі підвищеної поверховості і високі споруди, точність передачі осей теодолітом недостатня. Тому в таких випадках застосовують зеніт-прилад, спеціально призначений для визначення зміщення точок по вертикалі.

Результати вимірювань записують до журналу вимірювань горизонтальних кутів.


При любом использовании материалов сайта обязательна гиперссылка на сайт «Репетитор».
Разработка и Дизайн компании Awelan
bigmir)net TOP 100 Rambler's Top100