Жиророзчинні вітаміни

Рефераты, курсовые, дипломные, контрольные (предпросмотр)

Тип: Реферат. Файл: Word (.doc) в архиве zip. Язык: Украинский. Категория: Химия
Адрес этого реферата http://referat.repetitor.ua/?essayId=10293 или
Загрузить
В режиме предпросмотра не отображаются таблицы, графики и иллюстрации. Для получения полной версии нажмите кнопку «Загрузить». Рефераты, контрольные, дипломные, курсовые работы предоставляются в ознакомительных целях, не для плагиата.

Вітаміни (лат. Vita - життя) - група органічних речовин різного хімічного походження, що проявляють біологічну активність у дуже малих кількостях та абсолютно необхідні для забезпечення життєвих функцій. Вітаміни надходять в організм з рослинними або тваринними продуктами, Деякі вітаміни синтезуються мікрофлорою кишечнику.

При недостатньому надходженні в організм вітамінів з продуктами харчування розвивається захворювання - авітаміноз. Симптоматика його є специфічною і залежить від того, в яких видах обміну бере участь даний вітамін. Причинами розвитку авітамінозу та гіповітамінозу може бути повна відсутність або недостатнє надходження вітаміну з їжею. Такий гіпоавітаміноз називається первинним. В основі розвитку вторинного гіпо- та авітамінозу лежать ендогенні фактори. Наприклад, при недостатньому надходженні в кишечник жовчі порушується всмоктування жиророзчинних вітамінів. При захворюваннях кишечнику, інтенсивній антибактеріальній терапії порушується утворення вітамінів кишечною мікрофлорою. Причиною ендогенного гіповітамінозу може бути підвищена потреба організму у вітамінах - у період росту, вагітності, лактації, при інфекційних захворюваннях, тиреотоксикозі та ін.

Усі вітаміни поділяються на жиророзчинні та водорозчинні. До перших з них належать вітаміни А, Д, Е, К.

Вітамін А.

Ще в 1892 році припустили, що куряча сліпота проявляється в результаті жирового голодування. Степп (1090 -1911 рр.) на основі штучної діти прийшов до висновку, що для нормального протікання життєвих процесів необхідний фактор А. Було виявлено, що при недостачі цього вітаміну припиняється ріст, а також виникають тяжкі захворювання очей, які пізніше були ідентифіковані, як ксерофантальмія і керотомаляція.

У дітей, які живуть біля моря і харчуються рибою та її ікрою, ці захворювання не виявляють. Морі (1904 р.) і Блок (1939 р.) показали, що керотомаляція і ксерофантальмія викликані недостатнім харчуванням. Якщо в раціон харчування ввести жовтки яєць, молоко, масло, риб'ячий жир, то ці захворювання зникнуть. В зв'язку з цим жиророзчинний вітамін А назвали аниксерофтальмічним. Дуже довгий час думали, що аниксерофтальмічна дія надає лиш ліпорозчинний вітамін, який знаходиться в риб'ячому жирі і продуктах тваринного походження. Але в 1920 році Мендель і Стінбок виявили, що східною дією володіє речовина, добута із рослин, які здатні ферментативним шляхом перетворитися в організмі на вітамін А. Зараз ця точка зору не викликає сумнівів..

В 1931 році дійшли до висновку, що каротин може замінити вітамін А і вже в дозі 5-10 мг надає значний позитивний ефект на ріст тварин.

Вітамін А в організм людини потрапляє з тваринною їжею тваринного походження, особливо з маслом і молоком. І в цих продуктах знаходження вітаміну А залежить від пори року. Тому літнє масло в порівнянні із зимовим більш жовте від присутності каротину. В літній період, коли людина вживає багато овочів і зелені, де знаходиться каротин, куряча сліпота майже не спостерігається.

Вітамін Д.

Назву антирахітний цей вітамін дістав тому, що при його відсутності в організмі розвивається так звана англійська хвороба або рахіт. Грецьке слово "rachis" означає "хребет". Цим підкреслюється захворювання кісток хребетного стовпа.

На сьогоднішній день відомо, що під впливом ультрафіолетових променів сонця і кварцової лампи в організмі виробляється вітамін Д із особливих тканин, так званих провітамінів. От чому діти, які бувають достатньо на сонці, або їх освічує кварцова лампа, не хворіють рахітом, а хворі виліковуються.

Найважливішою ознакою цього авітамінозу являється ураження кісток всього скелету. Спостерігаються порушення і в кістках черепа, хребетного стовпа та ребер. У таких дітей довго не ростуть зуби, інколи викривляється хребет, на кістково-хрящовій границі ребер появляються потовщення.

При рахіті порушується також і м'язова система. М'язи втрачають силу скорочення, стають в'ялі та розслаблені. Тому живіт у дітей хворих рахітом, різко збільшений. Діти при рахіті худі, ноги у них криві, голова і живіт великі. Дорослі теж хворіють Д - авітамінозом, але значно рідше. Авітаміноз Д легко виліковується при призначенні риб'ячого жиру, в якому є багато вітаміну Д.

Вітамін Е.

В 1922 році на мишах було доказано існування вітаміну Е. При його відсутності миші втрачають плідність. Причиною цього являється ураження статевих залоз як у самця, так і у самки. Крім того при Е - авітамінозі спостерігається ураження м'язів - м'язова дистрофія. При цьому порушується в м'язах обмін речовин. Порушується функція залоз внутрішньої секреції. Як протікає Е - авітаміноз у людини, точно ще не досліджено. У людини це захворювання зустрічається рідко, тому що люди добре забезпечені цим вітаміном. Останнім часом вітамін Е почали приймати при різних нервово-м'язевих порушеннях, наприклад при атрофії м'язів. Багаті вітаміном Е зелені частини рослин і зародки пшениці, в жовтку яйця, в маслі та молоці.

Вітамін К.

Існування вітаміну К було доказано в дослідах на курчатах. Потім було встановлено, що к - авітамінозом хворіють люди і ссавці. Вітамін К знаходиться в продуктах як тваринного так і рослинного походження. Для всмоктування вітаміну К, який поступає з їжею, необхідна наявність жовчі в кишечник. Всі жиророзчинні вітаміни відкладаються в організмі, головним чином в печінці у вигляді великих запасів.

Для організму потрібні вітаміни в певних дозах. Недостача одного вітаміну призводить до порушення функції другого вітаміну.


При любом использовании материалов сайта обязательна гиперссылка на сайт «Репетитор».
Разработка и Дизайн компании Awelan
bigmir)net TOP 100 Rambler's Top100