Завоювання Сибіру Єрмаком

Рефераты, курсовые, дипломные, контрольные (предпросмотр)

Тип: Реферат. Файл: Word (.doc) в архиве zip. Язык: Украинский. Категория: Всемирная история
Адрес этого реферата http://referat.repetitor.ua/?essayId=2612 или
Загрузить
В режиме предпросмотра не отображаются таблицы, графики и иллюстрации. Для получения полной версии нажмите кнопку «Загрузить». Рефераты, контрольные, дипломные, курсовые работы предоставляются в ознакомительных целях, не для плагиата.

У 1574 р. Іван ІV вручив багатим російським купцям Строгановим грамоти на заснування поселень на річках Тобол, Іртиш та ОБ. Основною метою цієї грамоти-дозволу була підготовка на ступу на сибірського хана Кучума, який відмовився визнавати залежність від російського царя.

Підкорювач Сибірського царства іменувався, імовірно, Єрмолаєм, в історію же увійшов він під ім'ям Єрмак. У 1581 р., влітку в поході на Могильов серед багатьох полків брала участь і козацька дружина отамана Єрмака. Після перемир'я (початок 1582 р.) по велінню Івана ІV його загін передислокувався на схід, у государеву фортецю Чердинь, розташовану біля ріки Колвы, і Солекамську, на річці Камі. Туди ж прорвалися козаки отамана Івана Юрійовича Кольцо. У серпні 1581 р. біля ріки Самари вони майже цілком знищили ескорт ногайськой місії, що направлялася в Москву в супроводі царського посла, а потім погромили Сарайчик, столицю Ногайскої орди. За це Іван Кольцо і його соратники були оголошені "злодіями", тобто державними злочинцями, і присуджені до страти .

Імовірно, улітку 1582 р. М. Строганов уклав остаточну угоду з отаманом про похід проти "сибірського салтана". До 540 козаків він приєднав своїх людей з "вожами" (провідниками), що знали "той сибірський шлях". Козаки побудували великі судна, що піднімали по 20 чол. із припасами. Флотилія складалася з більш 30 судів. Річковий похід загону був близько 600 чол. Єрмак почав похід 1 вересня 1582 р. Провідники швидко провели струги нагору по Чусовій, потім по її припливі Серебрянці (у 57 градуса пн.ш.), судноплавні верфі якої починалися від сплавної р. Баранчі.

Козаки поспішали. Перетягнувши через короткий і рівний (10 верст) волок усі запаси і малі судна, Єрмак спустився по Баранчі, Тагібу і Турі приблизно 58 пн.ш. Тут, біля Туринська вони вперше зштовхнулися з передовим отрядок хана Кучума і розсіяли його.

До грудня 1582 р. Єрмаку підкорилася велика область по Тоболу і нижньому Іртишеві. Але козаків було мало. Єрмак, минаючи Строгановых, вирішив знестися з Москвою. Безсумнівно, Єрмак і його порадники-козаки правильно розраховували, що переможців не судять і що цар надішле їм допомогу і прощення за колишнє "злодійство".

Єрмак і його отамани і козаки челом били великому государю Іванові Васильовичу завойованим ними сибірським царством і просили прощення за колишні злочини. 22 грудня 1582 р. І. Черкас із загоном рушив нагору по Тавде, Лозьве й одному з її припливів р."Каменю". По долині Вишери козаки спустилися до Чердині, а відтіля вниз по Камі - у Перм і з'явилися в Москві ще до весни 1583 р.

Дата загибелі Єрмака була спірною: по однієї, традиційній версії - він загинув у 1584 м, по іншій - у 1585 р.

Навесні 1584 р. Москва мала намір послати в допомогу Єрмаку три сотні ратних людей, але смерть Івана Грозного (18 березня 1584 р.) порушила всі плани. У листопаду 1584 р. у Сибіру розгорілося масове повстання татар. До Єрмака підсилалися люди з помилковими повідомленнями, щоб десь напасти на Єрмака. Так случилося 5 серпня 1585 р. загін Єрмака зупинився на нічліг. Була темна ніч, лив заливний дощ, тоді Кучум опівночі напав на стан Єрмака. Прокинувшись, Єрмак стрибнув через юрбу ворогів до берега. За ним кинувся один з воїнів Кучума. У сутичці отаман долав татарина, але одержав удар у горло шаблею.


При любом использовании материалов сайта обязательна гиперссылка на сайт «Репетитор».
Разработка и Дизайн компании Awelan
bigmir)net TOP 100 Rambler's Top100