Держава ісмаїлітів в Ірані в 11-13ст

Рефераты, курсовые, дипломные, контрольные (предпросмотр)

Тип: Реферат. Файл: Word (.doc) в архиве zip. Язык: Украинский. Категория: Всемирная история
Адрес этого реферата http://referat.repetitor.ua/?essayId=2467 или
Загрузить
В режиме предпросмотра не отображаются таблицы, графики и иллюстрации. Для получения полной версии нажмите кнопку «Загрузить». Рефераты, контрольные, дипломные, курсовые работы предоставляются в ознакомительных целях, не для плагиата.
Страница 1 из 3 [Всего 3 записей]1 2 3 »

Введення

Ісмаїлітський рух буде розглянутий мною на широкому історичному тлі розвитого феодального суспільства, яким був Іран у період держави Сельджуків. Незвичайно швидкий розвиток феодальних відносин у 70 - 90 - х роках 11 в. загострило до крайності внутрішні протиріччя в цій державі. Повсюдне поширення ікту ( умовне земельне дарування від араб. ката - "відрізати, віднімати") привело до посилення феодальної експлуатації іранського селянства. Клас феодалів виріс чисельно, головним чином за рахунок тюркських елементів. Експлуатація іранських селян тюркськими феодалами супроводжувалося грабежами, образами, насильствами.

Розвиток феодальних відносин вело до того, що, у - перших, общинні землі віднімалися і переходили у власність держави і феодалів ( з 10 в. як ікт) і, у - других, вільна селянська громада (якщо вона зберігалася) перетворювалася у феодально залежну. У містах Ірану ті ж тюркські феодали діяли безкарно будь-які бешкетування у відношенні трудового населення: ремісників, робочих людей, дрібних торговців і їхніх родин. Одна частина іранської знаті, що пристосувалася до завойовників - сельджукам, брало активну участь в експлуатації своїх одноплемінників. Інша, що утратила ведучі посади і свої земельні володіння, була в таємної опозиції до Сельджуків. Ненависть до феодалів, тюркським і іранської, зріла в серцях людей. Потрібна була іскра, щоб підпалити полум'я повстання.

Молоді роки Хасану ібн Саббаха

В Ірану давно велася пропаганда ісмаїлізму - однієї з течій шиїзму, що був офіційним віровченням у Фатимідському халіфаті. Однак пропаганда, яку вели фатимідські даї, не мала бойового, политичечкого направлення й адресувалася лише феодалам і людям науки.

Ісмаїлітська пропаганда якісно змінилася з появою Хасану ібн Саббаха.

Він висунув конкретні гасла для антисельджуцької і антифеодальної боротьби, з'явився вождем і організатором народного повстання.

Спочатку Хасан ібн Саббах сповідав віру своїх батьків шиїтів - дюжинників, але потім виявився під впливом исмаїлітів Рейя. Молоді роки Хасану ібн Саббаха, коли формувався його характер і вироблялися релігійні і політичні погляди, зв'язані з Реєм.

Рей, велике торгове місто з численними базарами і значним ремісничим населенням, здавна був одним з великих центрів ісмаїлізму.

Про зближення Хасану ібн Саббаха з ісмаїлітами Рейя докладно розказано від його обличчя в "Саргузашт - і Сайїд- на".

Першим пропагандистом ісмаїлізма, якого зустрів на своєму шляху юний Хасан ібн Саббах, був ремісник - карбувальник. Останній усе більш наполегливо спростовував і убивав у Хасану ібн Саббаху віру його батьків. Свою справа він зробив.

Його другим наставником став лимар Бу Наджим, що зумів дати відповідь на всі, навіть найбільш важкі для розуміння питання Хасану ибн Саббаха.

Незабаром Хасан ібн Саббах заявив про своє прагнення прийняти исмаилизм. Наполегливі прохання юнака переконали Мумина, і він прийняв присягу, чим і було оформлене вступ останнього в ряди исмаилитов.

У 469/1076/77р. після свого призначення заступником Абд червоний - Мелик ибн Атташа Хасан ибн Саббах прийняв тверде рішення відправитися в Єгипет. Мелик посилав Хасану ибн Саббаха в Єгипет, ймовірно з метою завершення чи утворення знайомства з найбільш авторитетними исмаилитами.

Коли вмер Мустанир, удалося без особливої праці посадити на престол Мустали. Коли відбулося призначення Мустали і загострилася боротьба придворних угруповань, точно установити важко. Рішення Мустанира на користь молодшого сина викликало невдоволення серед исмаилитов. Був порушений теоритически непорушний принцип про перехід імамату від батька тільки до старшого сина.

У фатимидских исмаилитов розкол на низаритов (признававших імамат Низара) і мусталитов ( признававших імамат Мустали) відбувся, только після смерті Мустансира.

З погляду Стройової Л.В., перебування в Каїрі дало Хасану ибн Саббаху дуже багато чого. Він зміг познайомиться з Каїром і політичною обстановкою в столиці. Він довідався про прогресуюче падінні моці Фатимидского халіфату. Самим головної для Хасану ибн Саббаха була можливість переконатися в тім, что исмаилитам Ірану не прийдеться розраховувати на допомогу Фатимидского халіфату, і, нарешті, боротьба угруповань при дворі Мустансира, що підтримували Мустали чи Низара, предопредилила пізніше, після розколу 1094 р., визнання Хасаном ибн Саббахом імамату Низара.

Навчання Хасану ибн Саббаха "Дават- і джадид"

З 1081 р. після повернення Хасану з Єгипту починається новий період его діяльності. Йому було вже близько 27 років. Понад 10-тия він був зв'язаний з исмаилитами побував у Сирії і Єгипті, тисячі км проїхав по суші. Скінчився період нагромадження політичних і релігійних знань. Починалася пора активної політичної і пропагандистської діяльності.

Уже в цей час про його діяльність і зв'язки з исмаилитами було відоме сельджукскими владі, і вони його розшукували. Йому довелося ховатися а Исфахане.

Політична мета Хасану ибн Саббаха була сформульована їм дуже четко: знищити політичну владу Сельджуків, "перевернути нагору дном" уся держава, звільнити від їхнього панування населення Ірану і его територію. Така була першочергова задача исмаилитов.

Політичні і соціальні гасла виявляються і з релігійного навчання Хасану ибн Саббаха, що пізніше одержало назву "Дават-и джадид".

Навчання Хасану ибн Саббаха яких-небудь нових релігійних положень не містило і реформою фатимидского исмаилизма не було. У "Дават-и джадид" немає і натяку на батиї і її найважливішій частині- хакаик, що включала космогонію, філософію еманацій, зіставлення макро- і мікрокосму, пророчі цикли і т.д. Сам Хасан не міг не знати фатимидского навчання у всій його повноті. Відмінність "Дават-и джадид" від старого фатимидского исмаилизма полягає в тому, що з цього (сложнейшего у своїй філософській частині) навчання Хасан ибн Саббах узяв тільки навчання про імама, простій по своїй сутності, цілком доступне будь-якому непідготовленому слухачу і прихильнику.

У тій запеклій збройній боротьбі, що вели исмаилиты в Ірану, допомозі від Фатимидов вони не чекали і не шукали. Фатимиды, зі своєї сторони, у боротьбу в Ірану не втручалися.

Захоплення Аламута (1090) поклав початок існуванню в Ірану самостійної держави, не підлеглого ни Сельджукам, ни Фатимидам. Призначувані Хасаном ибн Саббахом даи прийняли "Дават-и джадид" і пропагували його.

Навчання давало переконаність у тім, что только исмаилиты йдуть правильним путем, уселяла їм впевненість у своїй перевазі на ворогом, что сприяло зміцненню єдності.

Утворення исмаилитского держави

На наступний рік після захоплення Аламута, у 484/1091/92 р. исмаилиты підняли повстання в Кухистане, що закінчилося їх перемогою.

Несподівана смерть султана Мелик-шаха викликала різку зміну політичної обстановки в державі Сельджуків. Почалася гостра боротьба за престол між його синами і братами.

У плині правління султана Баркйарука (1093-1105) феодальні усобици охопили всю країну. Заколоти тюрских феодалів відбувалися в районах Исфахана, Хамадана, Рейя, Себзевара, Мерва, Серахса, Балха, а також у Хорезмі. У столиці і у всій країні була відсутня тверда влада.

У плині цих 12 років створилися сприятливі умови для зміцнення исмаилитов у уже зайнятих ними районах.

У Рудбаре исмаилиты захопили міцність Ламасар. Таким чином, уся долина Аламута виявилася під владою исмаилитов.

У 493/1099/100 р. исмаилиты без бою опанували міцністю Гирд-кух, розташованої біля м. Дамгана. Султан Баркйарук,зайнятий у цей час боротьбою зі своїм братом Мухаммедом, не почав военнных дій проти исмаилитов у цьому районі.

Утвержение исмаилитов у Рудбаре, Кухистане і Дамгане і продолжавшиеся феодальні усобицы серед синів Мелишаха з'явилися причиною активізації исмаилитов у столиці. Исмаилитам не удалося захопити Исфахан, але, незважаючи на поразку і загибель Ахмеда ибн Абд ал-мелик ибн Атташа, велика частина з них благополучно добралася до исмаилитских фортець, розташованих в інших районах Ірану.

Хасан ибн Саббах направив своїх даи в Сирію. Він прагнув до розширення исмаилитской пропаганди і збільшенню розмаху повстання. Боротьба исмаилитов з феодалами как в Ірану, так і в Сирії мала однакові форми, єдині цілі і методи. На початку 11 в. исмаилиты потерпіли поразка в Сирії, але их боротьба на цьому не скінчилася. Успіх прийшов пізніше.

RSSСтраница 1 из 3 [Всего 3 записей]1 2 3 »

При любом использовании материалов сайта обязательна гиперссылка на сайт «Репетитор».
Разработка и Дизайн компании Awelan
bigmir)net TOP 100 Rambler's Top100