Японія у 80-х роках ХХ століття

Рефераты, курсовые, дипломные, контрольные (предпросмотр)

Тип: Реферат. Файл: Word (.doc) в архиве zip. Язык: Украинский. Категория: Экономика, География
Адрес этого реферата http://referat.repetitor.ua/?essayId=10035 или
Загрузить
В режиме предпросмотра не отображаются таблицы, графики и иллюстрации. Для получения полной версии нажмите кнопку «Загрузить». Рефераты, контрольные, дипломные, курсовые работы предоставляются в ознакомительных целях, не для плагиата.
Страница 1 из 7 [Всего 7 записей]1 2 3 4 5 » ... Последняя »

Держава в східній Азії, розташовано на 4 великих островах - Хоккайдо, Хонсю, Сикоку і Косю - і численних прилягаючих до них дрібних островах. Територія - 372,2 тис.кв.км. Населення - 122,2 млн (1987); понад 99% - японці. Столиця - Токіо (близько 12 млн. чіл., 1987). Офіційна мова японський. Основні релігії синтоїзм і буддизм.

Незавершена буржуазна революція 1867-68 р. відкрила нову капіталістичну еру в історії Японії. Проведення протягом декількох років ряду буржуазних реформ розчистило грунт для розвитку капіталізму. За конституцією 1889 року Японія проголошувалася монархією на чолі з імператором, але законодавча влада здійснювалася з цього часу імператором разом з парламентом. На рубежі XІХ і XX ст. Японія вступила в стадію монополістичного капіталізму, прискореними темпами йшов процес перетворення її в імперіалістичну державу. Посилена мілітаризація країни і збереження в різних сферах життя й у суспільних відносинах ряду феодальних пережитків додали японському імперіалізму військово-феодальний характер. У 1940 році Японія уклала військовий союз з гітлерівською Німеччиною і фашисткою Італією, спрямований проти СРСР, а також проти США й Англії, у 1941 р. вступила в другу світову війну.

Після розгрому в 1945 р. Японії, у країні були проведені деякі демократичні перетворення. Прийнята в 1947 р. конституція проголосила демократичні права і свободи, містила відмовлення від війни "як суверенного права нації", заборонила Японії мати збройні сили. У результаті проведення аграрної реформи велика частина поміщицьких земель була за викуп передана селянам.

Піддалися розділу найбільші монополії. Проте влада залишилася в руках представників буржуазії і верхівки, що взяли курс на зміцнення позицій монополістичного капіталу. У порушення конституції в країні були створені оснащені сучасною зброєю так називана "сили самооборони", що перетворилися пізніше в регулярну армію чисельністю 272 тис. чіл. (по офіційним даним на 1987). 60 - 70-і роки характеризувалися швидкими темпами економічного розвитку Японії, що дозволило їй стати другою економічною державою капіталістичного світу по обсязі валового національного продукту і промислового виробництва.

Японія - конституційна монархія. По конституції імператор є "символом держави і єдності народу". Законодавчу владу здійснює парламент (складається з палати представників - 512 депутатів і палати радників - 252 депутата, що мають термін повноважень 4 і 6 років відповідно). Виконавча влада належить кабінету міністрів, що формується прем'єр-міністром.

Японія - високорозвинена країна. Розташовуючи 2,5% населення землі і 0,3% площі, вона до дійсного часу по своєму економічному потенціалі міцно закріпилася на 2-м після США місці в капіталістичному світі. ВНП країни (біля 2,4 трлн. $ у 1987) перевищує 11% світового ВНП, по обсязі ВНП на душу населення Японія випередила США. На долю Японії приходиться близько 12% світового промислового виробництва. Країна займає перше місце по виробництву судів, автомобілів, тракторів, металообробного устаткування, побутової електронної техніки, роботів. У 1987 р. зроблено: стали - 98,5 млн т, автомобілів - 12,4 млн шт., електроенергії - 580,2 млрд квтч, промислових роботів - 12,6 тис шт., електронного й електронно-обчислювального устаткування - на 124,6 млрд $. Обсяг виробництва збільшився на 4% у порівнянні з 1986 р. Практично завершилася адаптація японської економіки до "дорогої ієни". В основному здійснений перехід до нової моделі економічного розвитку країни, що знімає акцент на експортну орієнтацію і, що ставить у главу кута задачу насамперед внутрішнього споживання.

У сільському господарстві переважає дрібне селянське землекористування. Обробляється 14,8% земельної площі. Основна сільськогосподарська продукція - рис (збір у 1987р.-14 млн т). Інші галузі - птахівництво, виробництво овочів і фруктів. Розвито рибальство. Улов риби в 1987 р. - 12,7 млн т (1-і місце в капіталістичному світі).

Залізниці - 28 тис км, автодороги - понад 1,1 млн км, у тому числі 42,8% із твердим покриттям, з них 3500 км - швидкісні. Тоннаж морського торгового флоту (1987 р.) - 38 млн бр.-рег. т.

Основні товари експорту: машини й устаткування, електроніка, метали і металовироби, хімічні продукти; імпорту: промислова сировина і напівфабрикати, паливо і продовольство. Частка США в товарообігу Японії в 1987 р. дорівнювала 30,4%.

Чисельність безробітних, за даними на кінець 1987 р., склала 1,56 млн чіл.

Відмітною рисою сучасного розміщення продуктивних сил Японії є наявність у ньому яскраво виражених територіальних диспропорцій, значно більш гострих, чим в інших основних капіталістичних країнах.

Так, у США в 1981 р. 51,3% усієї відвантаженої продукції обробної промисловості було створено на 18,9% їхньої території, у той час як у Японії 53,0% усієї відвантаженої продукції обробної промисловості було створено на 9,1% її території. Територіальна концентрація продуктивних сил Японії вражає навіть у порівнянні з основними країнами Західної Європи, що мають порівнянні з нею розміри. Про це свідчать дані, що нижче приводяться, про територіальну концентрацію виробництва національного доходу в Японії й в основних країнах Західної Європи в 1978 р.

Вступивши в послу військовий період зі зруйнованою і дезорганізованою економікою, переживши затяжне і тривале відновлення, Японія в 50 - 60-х роках продемонструвала швидкий ріст, по своїх темпах випереджальний розвиток інших великих капіталістичних країн. Темпи росту в Японії складали в період 1960-1973 р. 10,1% у рік у порівнянні з 3,9% - у США, 4,5% - у ФРН, 3,1% - у Великобританії, 5,6% - у Франції, 5,0% - в Італії в той же період. Подібна перевага в темпах на протяг ряду років породило першу хвилю публікацій про японське "економічний чуді", що пришелись на кінець 60 - початок 70-х років. У цих роботах аналізувалися причини, що існують темпи зіставлялися, екстраполювалися, і на цій основі давалися приголомшуючі прогнози перетворення Японії у світового лідера.

Феномен японської економіки.

Хоча розмови про "японське чудо" у загальному майже припинилися, феномен японської економіки продовжує викликати підвищений інтерес. Справді , чому країна з величезною зовнішньоекономічною залежністю, практично позбавлена природних ресурсів, незважаючи на всі безладдя і катаклізми останніх двох десятиліть, продовжує неухильно зміцнювати свої економічні (а разом з ними і політичні) позиції на світовій арені? Зберігаючи роль світового лідера по многим найважливіших напрямках науково-технічного прогресу, Японія при цьому демонструє надзвичайно високий ступінь адаптації до постійно мінливих умов розвитку економіки. Ці зміни відбуваються не просто на базі технологічних інновацій, але в безупинному і дуже складній взаємодії техніки, технології й економічних і соціально-політичних факторів.

Промислова політика післявоєнної Японії.

Пріоритети промислової політики в післявоєнній Японії послідовно і цілеспрямовано зміщалися від переважного розвитку трудомістких галузей (легка промисловість), потім материалоемких (металургія, нафтохімія, автомобільна промисловість, суднобудування) до наукомістких галузей і виробництв (електроніка, біотехнологія, нові матеріали). Розуміння неминучості цих процесів прийшло далеко не відразу, а зміна пріоритетів протікала аж ніяк не безболісно. Адже мова йшла про галузі з дуже високим світовим рейтингом (чорна металургія, автопромисловість), фактично створених після війни, що мають досить сучасні засоби праці і порівняно молодий виробничий апарат. Варто визначити якісно нову роль і нове місце цих галузей у структурі обновлюваної економіки. Для чорної металургії, здатної щорічно виплавляти більш 150 млн. т стали, з числом зайнятих близько 450 тис. чоловік ця задача представляла значні труднощі.У той же час різко зросли темпи "сервизации" економіки, відбувався випереджальний розвиток сфери послуг. За 1970 - 1985р. частка галузей матеріального виробництва у ВВП скоротилася з 51,7 до 41,4% і, за прогнозом Керування економічного планування, до 2000р. може знизитися до 36%. Інше будуть складати інформаційні, управлінські, фінансові послуги, охорона здоров'я, утворення, торгівля і послепродажное обслуговування, сфера дозвілля, соціальне страхування. Іншими словами, у нове тисячоріччя країна вступить з валовим продуктом, майже на двох третин состоящим з товарів, що не мають ні маси, ні лінійних розмірів, не володіють ні смаком, ні запахом.

RSSСтраница 1 из 7 [Всего 7 записей]1 2 3 4 5 » ... Последняя »

При любом использовании материалов сайта обязательна гиперссылка на сайт «Репетитор».
Разработка и Дизайн компании Awelan
bigmir)net TOP 100 Rambler's Top100